Articles

Ranking 10 najlepszych Super Bowls w historii NFL

Posted on

Super Bowl LIII zapowiada się dobrze. Los Angles Rams i New England Patriots są dość wyrównane, a Bill Belichick i Sean McVay to dwaj najbardziej innowacyjni trenerzy w tym sporcie.

Po ostatnich kilku Super Bowls jest jednak wiele do zrobienia. Back-and-forth bitwa między Patriots i Philadelphia Eagles w zeszłym roku było niesamowite. Jednak nawet ona schodzi na dalszy plan wobec bezprecedensowego zwycięstwa New England nad Atlanta Falcons w Super Bowl LI.

Dwa ostatnie Super Bowls były wspaniałe, ale czy ich wielkość jest wynikiem błędu czasu? To słuszne pytanie, na które można odpowiedzieć tylko poprzez odliczanie najlepszych z 52 Super Bowls, które zostały rozegrane.

Oto 10 najlepszych, opartych na znaczeniu historycznym, wyróżniających się indywidualnych występach, pamiętnych momentach i ogólnej dramaturgii – poprzedzonych kilkoma honorowymi wyróżnieniami.

DAVID J. PHILLIP/Associated Press

Super Bowl XXXVI: Patriots 20, Rams 17

To było trudne do wycięcia z pierwszej dziesiątki. Super Bowl XXXVI zaznaczył początek dynastii Patriotów i zasadniczo koniec „Greatest Show on Turf”. Patrioci dominowali przez większość meczu, a gdyby legendarny rzut Adama Vinatieriego nie został zaliczony, New England wciąż miałaby szansę na wygraną w dogrywce.

Super Bowl XLVII: Ravens 34, 49ers 31

Super Bowl XLVII miał wiele pamiętnych momentów, z których największym była 34-minutowa przerwa w dostawie prądu, która zniszczyła impet Baltimore Ravens. San Francisco 49ers zdobyli 17 punktów bez odpowiedzi po przerwie w dostawie prądu. Mieli też szansę na wygraną pod koniec czwartej kwarty, ale Ravens zatrzymali się na 4th-and-goal, aby uciec z wygraną. Ten mecz był również pojedynkiem braci trenerów John i Jim Harbaugh.

Super Bowl XXXVIII: Patriots 32, Panthers 29

Drugie zwycięstwo Nowej Anglii w Super Bowl, to była opowieść o dwóch (prawie) połówkach. Patrioci i Carolina Panthers nie zdobyli punktów przez prawie 27 minut, po czym w ostatnich czterech minutach pierwszej połowy zdobyli 24 punkty. Trwało to do momentu, gdy Vinatieri trafił kolejnego game-winnera na cztery sekundy przed końcem. W tym meczu miała również miejsce niesławna „awaria garderoby” w połowie meczu.”

Super Bowl XXXII: Broncos 31, Packers 24

Super Bowl XXXII było wyrównane przez cały czas. Green Bay Packers dotrzymywali kroku Denver Broncos aż do momentu, gdy Terrell Davis zdobył przyłożenie na 2 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Davis zdobył nagrodę MVP, ale ten mecz jest najbardziej godny uwagi jako ten, który w końcu zdjął małpę z pleców Johna Elwaya.

Super Bowl LII: Eagles 41, Patriots 33

Gregory Payan/Associated Press

Super Bowl LII reprezentował jedną z najlepszych bitew back-and-forth, jakich kiedykolwiek byliśmy świadkami w postseason NFL. W regulaminowym czasie gry padły 74 punkty, a Patriots nawet nie oddali rzutu karnego.

W trakcie całego meczu nie zabrakło też wspaniałych momentów, takich jak Philly Special i striptiz Brandona Grahama, który postawił Philadelphia Eagles w pozycji do zwycięstwa. Oczywiście, większość pamięta ten mecz, ponieważ rozgrywający Nick Foles – który wygrał Super Bowl MVP – rozpoczął mecz tylko dlatego, że Carson Wentz zerwał ACL w sezonie regularnym.

Z Folesem pod koszem, Eagles stawili się w roli faworytów w meczu z Patriotami. Wyszli z nich niosąc pierwsze trofeum Lombardi w Filadelfii.

Super Bowl XXIII: 49ers 20, Bengals 16

Focus On Sport/Getty Images

W Super Bowl XXIII nie brakowało dramaturgii. Podczas gdy odbiornik 49ers Jerry Rice zdominował obronę Cincinnati Bengals w całym meczu – kończąc z 215 jardami i przyłożeniem – Bengals objęli prowadzenie 16-13 na nieco ponad trzy minuty przed końcem.

Joe Montana spokojnie przeprowadził San Francisco 92 jardy w 11 zagraniach i rzucił przyłożenie do Johna Taylora na 34 sekundy przed końcem.

Były też inne godne uwagi momenty w meczu, poza niesamowitym ostatnim podaniem 49ers. Bengals defensive lineman Tim Krumrie (złamana noga) i 49ers offensive tackle Steve Wallace (złamana kostka) obaj doznali poważnych urazów na początku pierwszej kwarty.

Super Bowl XXIII oznaczał również ostatni raz, kiedy Bill Walsh będzie trenerem San Francisco.

Super Bowl XLIII: Steelers 27, Cardinals 23

Gene J. Puskar/Associated Press

Do Super Bowl XLIII przygotowywano się z wielkim rozmachem. Pittsburgh Steelers szukali swojego rekordowego, szóstego trofeum Lombardi. Rozgrywający Kurt Warner, u schyłku swojej kariery, poprowadził Arizona Cardinals do pierwszego meczu o mistrzostwo.

Strażacy wygrali dzięki przyłożeniu Bena Roethlisbergera do Santonio Holmesa, do którego pozostało 35 sekund. Stało się to po tym, jak Larry Fitzgerald zdobył 64-jardowe przyłożenie na niespełna trzy minuty przed końcem meczu.

Holmes’s tightrope catch near the end of regulation is remembered as one of the top plays in Super Bowl history, as is James Harrison’s 100-yard interception return for a touchdown with no time on the clock before halftime.

Super Bowl XXXIV: Rams 23, Titans 16

DAVE MARTIN/Associated Press

Warner był bliski końca kariery, gdy zabrał Cardinals do Super Bowl. On dopiero zaczynał, kiedy wygrał jeden dla St. Louis Rams w XXXIV. Oczywiście, nigdy nie miał być facetem, który to zrobi.

Warner przejął tylko po tym, jak Trent Green został stracony na sezon z powodu kontuzji. Były zawodnik Arena Football League, wraz z reciverami Torry Holtem, Isaac Bruce’em i Az-Zahirem Hakimem oraz biegaczem Marshallem Faulkiem, stworzył zespół Greatest Show on Turf.

Warner zdobył 414 jardów i dwa przyłożenia, by pokonać Tennessee Titans w jednym z najbardziej konkurencyjnych Super Bowls w historii. Ratujący grę chwyt Mike’a Jonesa na Kevinie Dysonie, gdy upłynął czas – teraz znany po prostu jako „The Tackle” – pozostaje jednym z najlepszych zagrań w historii mistrzostw.

Super Bowl XXV: Giants 20, Bills 19

Super Bowl XXV był jednym z najbardziej zaciętych meczów mistrzowskich ery nowożytnej. Dla fanów Buffalo Bills jest to również jeden z najbardziej bolesnych meczów.

Buffalo miało szansę na wygraną w końcówce, ale 47-jardowa próba Scotta Norwooda na osiem sekund przed końcem okazała się niecelna. Pozostaje to jedyne potencjalne zwycięstwo w Super Bowl, gdy drużyna przegrywająca nie przekroczyła 10 sekund.

Ten mecz był wspaniały z innych powodów, oprócz pamiętnego chybienia, chociaż. 135 jardów Thurmana Thomasa i jedno przyłożenie w przegranym meczu było historyczne, podobnie jak sam mecz. Był to pierwszy z czterech bezpośrednich występów w rozgrywkach o tytuł – i przegranych – dla Buffalo. To było drugie zwycięstwo w Super Bowl dla głównego trenera Giants Billa Parcellsa i drugie i ostatnie dla Billa Belichicka jako koordynatora defensywy Nowego Jorku.

Belichick został zatrudniony jako główny trener Cleveland Browns zaraz po Super Bowl i poszedł na dołączenie do Patriots lata później. Reszta, jak to się mówi, jest już historią.

Super Bowl III: Jets 16, Colts 7

Associated Press

Super Bowl III jest większym meczem ze względu na to, co reprezentował, niż to, co miało miejsce na boisku. Nie chodzi o to, że 16-7 defensywna bitwa nie miała swoich jasnych momentów, ale tak naprawdę nie było tak blisko. Ostateczny MVP Joe Namath nawet nie próbował podawać w czwartej kwarcie.

Jednakże wciąż był to jeden z największych wstrząsów w sporcie do tego momentu. W tamtym czasie NFL była postrzegana jako lepsza liga od raczkującej AFL. Pomimo tego, Namath w niesławny sposób zagwarantował zwycięstwo AFL’s New York Jets.

Jets objęli prowadzenie 13-0 nad Baltimore Colts w czwartej kwarcie. W dół 16-0, Colts zdobył przyłożenie z nieco ponad trzy minuty pozostały, ale nie było konwersji dwa punkty w czasie. Po zdobyciu dwóch punktów, Nowy Jork był w stanie oddalić mecz, a tym samym krajobraz profesjonalnego futbolu zmienił się na zawsze. Nieco więcej niż rok później, ligi oficjalnie połączyły się w nowoczesną NFL z dwiema konferencjami.

Super Bowl XIII: Steelers 35, Cowboys 31

Przygotowań do Super Bowl XIII było wiele. Dallas Cowboys byli obrońcami tytułu, a mecz był rewanżem za Super Bowl X, w którym zwyciężyli Steelers.

Pittsburgh tym razem ponownie wyszedł zwycięsko, ale po drodze było mnóstwo dramatów. Steelers prowadzili 21-17 w czwartej kwarcie, a następnie zdobyli 14 punktów bez odpowiedzi. Dallas odpowiedziało jednak, zdobywając przyłożenie, odzyskując rzut wolny, a następnie zdobywając ponownie cztery punkty na 22 sekundy przed końcem spotkania.

Druga próba rzutu wolnego nie powiodła się dla Dallas, a Pittsburghowi zabrakło czasu, by uklęknąć.

W tym meczu było wiele nowości. To był pierwszy rewanż Super Bowl, pierwszy raz, kiedy obrońca tytułu przegrał w meczu o tytuł i pierwszy raz, kiedy przegrywający uczestnik Super Bowl zdobył 30 punktów. Doprowadziło to również do pierwszej z dwóch nagród Super Bowl MVP dla rozgrywającego Steelers, Terry’ego Bradshawa, który rzucił 318 jardów i cztery przyłożenia.

To był wspaniały Super Bowl i ważny, ale zabrakło w nim prawdziwej dramaturgii późnych meczów z kilku następnych na liście.

Super Bowl LI: Patriots 34, Falcons 28

Mary Schwalm/Associated Press

Wystarczy, że wypowiesz frazę „28-3”, a większość fanów futbolu będzie wiedziała, że chodzi o Super Bowl LI. To deficyt, z jakim Patriots zmierzyli się w trzeciej kwarcie przeciwko Atlanta Falcons, zanim powrócili do gry i wygrali w dogrywce.

Ten mecz jest pamiętny jako albo największy powrót w historii, albo największa choke job wszech czasów – w zależności od tego, jak na niego spojrzeć. Sokoły źle zarządzały zegarem w czwartej kwarcie, ale to nie powinno umniejszać comebacku prowadzonego przez Brady’ego (466 jardów podaniowych) i Jamesa White’a (139 jardów ze zbiórki, trzy TD).

Były też wyróżniające się indywidualne momenty, jak niesamowity przechwyt Julio Jonesa, który powinien przypieczętować mecz i niewiarygodny, nurkujący chwyt Juliana Edelmana, który utrzymał nadzieje Nowej Anglii przy życiu.

Super Bowl XLII: Giants 17, Patriots 14

Gene Puskar/Associated Press

Kto może zapomnieć Super Bowl XLII? To miał być rok, w którym Patriots osiągnęli perfekcyjny sezon, bo w sezonie regularnym wygrali 16-0. Defensywnie napędzani Giants mieli jednak inne plany. Nękali Brady’ego przez cały mecz, podczas gdy Randy Moss miał tylko 62 jardy i jedno przyłożenie.

Jednak to właśnie rozgrywający Gigantów Eli Manning zagrał w końcówce meczu, by zdobyć bramkę na wagę zwycięstwa. Z nieco ponad minutę pozostałej w grze, Manning cudem wyrwał się z Patriots pass rush i uruchomił piłkę, że David Tyree złapał przez przypinanie go do kasku. Cztery zagrania później Manning znalazł Plaxico Burressa, który zdobył zwycięski punkt.

To był monumentalny wstrząs, a złapanie Tyree pozostaje jednym z najbardziej pamiętnych zagrań w historii ligi. Nie było to jednak zagranie, które przypieczętowało zwycięstwo – w przeciwieństwie do pamiętnego zagrania z naszego ostatniego wpisu.

Super Bowl XLIX: Patriots 28, Seahawks 24

David J. Phillip/Associated Press

Super Bowl XLIX miał wszystko, czego można chcieć od meczu o tytuł – miejsce w historii, wściekły powrót i jedno z najbardziej pamiętnych sportowych zagrań wszech czasów.

Seattle Seahawks chcieli ugruntować swoją dynastię drugim zwycięstwem w Super Bowl. Patrioci chcieli udowodnić, że ich dynastia jeszcze się nie skończyła, zdobywając swój pierwszy tytuł od sezonu 2004. Kiedy Seahawks prowadzili 10 punktami w czwartej kwarcie, wydawało się, że to oni wyjdą na prowadzenie.

Jednak Brady i Patrioci zdobyli 14 punktów w czwartej kwarcie. Przypieczętowali to, gdy Seahawks zdecydowali się na podanie z linii 1 jarda, zamiast oddać piłkę Marshawnowi Lynchowi.

„Kiedy ta zagrywka została wywołana i zobaczyłem wyraz twarzy pozostałych 10 facetów, którzy tam byli. … Kiedy usłyszeli wezwanie, spojrzeli prosto na mnie” – powiedział później Lynch Mattowi Barnesowi z UNINTERRUPTED.

Malcolm Butler odebrał podanie Russella Wilsona, a Patriots wybiegli na zegar, by zakończyć jeden z najdzikszych meczów współczesnej ery.