Posted on

Podstawowa terminologia siatkarska dla początkujących

Oto terminologia siatkarska, której każdy powinien się nauczyć.

Gra w siatkówkę (set)
Gra w siatkówkę lub set jest rozgrywany do określonej liczby punktów. Gry muszą być wygrane co najmniej 2 punktami. Na przykład, jeżeli gra toczy się do 25 punktów, to przy remisie 24-24 gra nie kończy się, dopóki drużyna nie prowadzi 2 punktami.

Mecz siatkówki
Mecze składają się z gier. Mecz zazwyczaj składa się z rywalizacji do momentu wygrania przez jedną z drużyn 2 z 3 lub 3 z 5 gier.

Wypadek
Wypadek jest naruszeniem zasad. Rezultatem błędu jest punkt. Przykłady błędów gry to: drużyna uderza piłkę 4 razy bez odbicia jej z powrotem nad siatką, zawodnik dotyka piłki 2 razy z rzędu, zawodnik dotyka siatki podczas blokowania lub atakowania, zawodnik łapie i rzuca piłkę.

Punkt

Punkt jest wynikiem rajdu. Punkty są zdobywane na różne sposoby – przez popełnienie błędu przez zawodników, lądowanie piłki „w”, lądowanie piłki „na zewnątrz”, itd.

Rajd siatkarski
Rajd to czas pomiędzy serwem a końcem zagrywki. W niektórych terminologiach siatkarskich rajd jest synonimem siatkówki.

Wolley
Wolley to utrzymanie piłki w grze i oddanie jej przeciwnikowi bez popełnienia błędu zagrywki.

Punktacja w rajdach
Gdy mecz jest rozgrywany z zasadą punktacji po stronie przeciwnika, każdy rajd kończy się zdobyciem punktu, albo przez drużynę serwującą, albo przez drużynę odbierającą.

Punktacja po stronie przeciwnika
Gdy drużyna odbierająca wygrywa rajd, nazywany jest on side out. Drużyna odbierająca musi wtedy zamienić się pozycjami. Teraz jest drużyną serwującą.

Sideout Scoring
Gdy mecz jest rozgrywany z sideout scoringiem, punkt jest zdobywany tylko przez drużynę, która aktualnie serwuje.

Terminologia siatkarska

Terminologia trenerska

Trener siatkówki
Trener jest osobą odpowiedzialną za zespół. Trenerzy podejmują wszystkie ważne decyzje dla zespołu, składając skład, ogłaszając przerwy w grze, komunikując się z sędziami itp.

Sędzia siatkówki
Sędzia jest osobą kontrolującą przebieg meczu. Zorganizowana siatkówka jest rozgrywana z dwoma sędziami kontrolującymi mecz.

Nakładanie się
Nakładanie się występuje, gdy zawodnicy są poza ustawieniem. Zawodnicy muszą znajdować się we właściwej pozycji na boisku, gdy serwer dotyka piłki w celu jej zaserwowania.

Out of Alignment
Drużyna może zostać odgwizdana za brak wyrównania, jeżeli jest poza kolejnością rotacji w momencie kontaktu serwisowego.

Screening
Screening jest nielegalnym ustawieniem zawodników w celu uniemożliwienia przeciwnikowi zobaczenia piłki lub serwera. Screeny mają miejsce podczas serwu. Zazwyczaj drużyna jest ostrzegana, jeśli istnieje możliwość popełnienia wykroczenia, ale ostrzeżenie nie jest wymagane. Bardzo rzadko zdarza się, aby drużyna została ukarana za przewinienie.

Zmiany
W zależności od zasad gry, zawodnicy mogą być zastępowani w grze i poza nią.

Czas przerwy
Czas przerwy to przerwa w akcji. Większość zasad pozwala drużynie na dwa timeouty na mecz (lub set).

Jeśli podobały Ci się te wskazówki i chciałbyś mieć je zawsze przy sobie, zapisz ten pin do swojej tablicy szkoleniowej na Pintereście.

Akcje zawodników – terminologia siatkarska

Uderzenie siatkarskie
Nazywane również atakiem, uderzenie jest wtedy, gdy skaczesz i uderzasz piłkę zamachem ręki.

Siatkówka Spiker
Siatkówka hit jest czasami nazywany siatkówka spiker lub atakujący. Spike jest jednym z najbardziej zabawnych i atletycznych zagrań w siatkówce.

Set siatkarski
Set jest wtedy, gdy gracz stara się umieścić piłkę blisko siatki, aby pomóc spikerowi w wybiciu piłki. Ustawienie jest umiejętnością, która musi być ćwiczona z wieloma powtórzeniami.

Zabójstwo
Zabójstwo jest udanym uderzeniem przez atakującego, które skutkuje punktem dla drużyny atakującej. Zabójstwo jest wykonywane poprzez uderzenie piłki z bloku lub z dołu na podłogę przeciwnika.

Siatkówka Wykop
Siatkarska terminologia określa wykop jako podanie kolczastej lub mocno uderzonej piłki. Defensywni gracze są często nazywani kopaczami.

Siatkarskie uderzenie
Siatkarskie uderzenie jest wykonywane przez połączenie przedramion razem, aby podać piłkę. Najczęściej podaje się piłkę, gdy nadchodzi ona z drugiej strony siatki. Jednak niektórzy podający mogą zdecydować się na zagranie piłki nad głową zamiast uderzenia.

Overhead Pass
An overhead pass jest zwykle podejmowane z palcami, w górę nad głową. Biorąc piłkę na głowę z rękami jest zazwyczaj łatwiejsze do kontrolowania niż przekazywanie z przedramionami.

Blok
Blok jest kombinacją jednego, dwóch lub trzech graczy skaczących w górę z rękami i ramionami sięgającymi powyżej siatki przed przeciwnikiem spiker. Celem bloku jest uniemożliwienie przeciwnikowi wbicia piłki na Twoje boisko.